Dual Knife Synchro-fly Cutting Machine DFJ-1700S
Qingdao ZFC Trading Co.,Ltd
Contact Now
Model Number : DFJ-1700S
Place of Origin : CHINA
MOQ : ONE SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 10 SETS/MONTH
Delivery Time : 45 WORK DAYS
Packaging Details : WOODEN CASE
Cutting machine : Dual Knife Synchro-fly Cutting Machine
Web Width Range : 400-1700MM
Max Unwinding Diameter : 1900MM(71")
Thickness Range of Paper : up to 1000gsm
Cutting Method : Dual Knife Synchro-fly cutting
Max Cutting Speed : 300cuts/min
Max linear Speed : 300M/Min
Cutting Length Range : 450-1600mm
Cutting Precision : ±0.2MM
Sheet Squareness : ±0.25MM
Slitting Format : 2 sheets
Max Piling Height : 1700MM
Request for Air Source : 0.8Mpa
Total Power : 37KW
Voltage : AC380V/220V, 50HZ
Gross Weight : 14T
Overall Dimension(LxWxH) : 13500X5100X2630MM
Contact Now
DFJ-1700S Dual Knife Synchro-fly Cutting Machine
Specification of Dual Knife Synchro-fly Cutting Machine DFJ-1700S:
Model DFJ-1700S
Web Width Range 400-1700MM
Max Cutting Speed 300cuts/min
Max linear Speed 300M/Min
Cutting Precision ±0.2MM
Sheet Squareness ±0.25MM
Slitting Format 2 sheets
Max Piling Height 1700MM